Zatímco první díl tohoto článku pojednával především o důvodech pro zpracování dokumentace zdolávání požáru, druhý díl je zaměřen na celý proces jejího schvalování hasičským záchranným sborem. S tím souvisí také konkrétní požadavky jednotlivých krajských HZS na její výslednou podobu.
Schvalování DZP
Jak již bylo řečeno, každá dokumentace zdolávání požáru musí projít schvalovacím procesem místně příslušné HZS. Konkrétní informace o tom, co je třeba splnit, aby DZP byla schválena, naleznete vždy na webových stránkách HZS. Je třeba upozornit na to, že u jednotlivých krajských HZS se požadavky na podobu DZP mohou lišit. Některé kraje mají svou vlastní metodiku pro tvorbu DZP, jiné se odkazují na univerzální „Metodický pokyn pro tvorbu DZP“ (Ing. Zdeněk Hanuška). Tento pokyn je již z roku 1996 a proto některé krajské HZS tuto původní metodiku různě modifikují a upravují tak, aby odpovídala dnešním podmínkám a potřebám hasičů.
Před započetím zpracování DZP je tak vždy potřeba vyhledat informace a pokyny na stránkách místně příslušné krajské HZS. (Je třeba trochu hledat, každá HZS má tyto informace na trochu jiném místě. Nejčastěji je naleznete pod záložkami „Požární prevence“ nebo „Služby pro veřejnost“.) Na většině krajských HZS naleznete nejen zásady pro zpracování DZP, ale také konkrétní příklady a vzory toho jak má DZP vypadat. Dozvíte se tak co vše je nutné v DZP uvádět, co naopak vynechat, jak má vypadat vizuální podoba DZP, jaké používat značky v grafické části apod. Vzhledem k tomu, že se jedná o „zásahovou“ dokumentaci, mezi hlavní zásady při zpracování by měla patřit její jednoduchost, výstižnost, přehlednost a stručnost. A pochopitelně také věcná správnost.
Cílem těchto metodik je sjednocení podoby DZP. Bohužel se tak děje jen v rámci krajů. Snahy o celorepublikovou jednotnou podobu DZP zatím nebyly vyslyšeny. A zřejmě se tak v dohledné době ani nestane. Konkrétní podoba DZP tak nadále zůstane v kompetencích jednotlivých krajských HZS.
Aby proces schvalování DZP byl co nejrychlejší a nejhladší, má většina krajských HZS ustanoveny tzv. konzultanty. Před oficiálním podáním žádosti o schválení DZP by proto nejprve měli být osloveni právě tito konzultanti k poskytnutí odborné pomoci při zpracování DZP. Ti vám následně zašlou seznam připomínek, které je třeba do DZP zapracovat. U složitějších objektů mohou provést také místní šetření (ideálně za účasti zpracovatele DZP).
Po zapracování připomínek konzultantů by již nic nemělo bránit schválení DZP a je možné odeslat žádost o její schválení. K tomuto účelu má většina krajských HZS své vlastní formuláře. Kromě těchto formulářů naleznete na webových stránkách krajských HZS i podrobné pokyny k podání žádosti. Většinou se žádost zasílá písemně společně se 2 vyhotoveními DZP (někde požadují zaslat i elektronicky) na adresu místně příslušné HZS. DZP i žádost o její schválení by měla být podepsána a schválena (stejně jako ostatní druhy dokumentace požární ochrany) statutárním zástupcem organizace. V případě, že tomu tak není je třeba k žádosti doložit také plnou moc. Žádost o schválení DZP nepodléhá správním ani jiným poplatkům. Po doručení žádosti má HZS 30 dní na rozhodnutí o schválení. Toto rozhodnutí vám HZS následně písemně zašle.
DZP pro připojení elektrické požární signalizace
Dalším důvodem pro zpracování DZP je připojení elektrické požární signalizace (EPS) na pult centralizované ochrany příslušné HZS. Pokud se rozhodnete připojit vaší EPS na pult HZS, bez zpracovaného DZP se neobejdete. Schválené DZP je jednou z podmínek k uzavření smlouvy o připojení EPS. V tomto případě se ani nemusí jednat o provozování činností se složitými podmínkami pro zásah, DZP je vyžadováno i pro činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí. Dokumentace má stejnou podobu, prvkem navíc je pouze příloha s přehledem všech hlásičů elektrické požární signalizace (číslo hlásiče, umístění a typ hlásiče – tlačítkový/samočinný).