.

Kontrola HZS – Díl III.

V posledním díle článku věnovaném požárním kontrolám HZS se budeme věnovat problematice fyzické kontroly pracoviště z hlediska dodržování předpisů o požární ochraně. Dále se zaměříme na protokoly o požárních kontrolách a s tím související zprávy o odstranění zjištěných nedostatků.

Fyzická kontrola pracoviště

Na pracovišti je kontrolován soulad s požárně bezpečnostním řešením a podmínkami stanovenými v požární dokumentaci. Největší důraz bývá při kontrolách kladen na průchodnost a označení únikových cest a únikových východů. Všechny únikové východy (nemusí se bezpodmínečně jednat o všechny dveře vedoucí na volné prostranství, vychází se z požárně bezpečnostního řešení) nesmí být uzamčeny ani zarovnány či zúženy skladovaným zbožím, materiálem nebo jinými předměty. Tolerovány již dnes moc nejsou ani krabičky s klíči u únikového východu.

Další věcí, která je na pracovišti kontrolována, je přístupnost k přenosným hasicím přístrojům, nástěnným hydrantům, ovladačům požárně bezpečnostních zařízení (tlačítkové hlásiče elektrické požární signalizace, ovladače požárního větrání, tlačítka TOTAL STOP a CENTRAL STOP apod.) a uzávěrům a vypínačům energií (voda, plyn, elektřina).

Kontrolováno je rovněž požárně bezpečnostní značení – označení únikových cest a únikových východů, uzávěrů a vypínačů energií, rozvaděčů a případně také umístění nástěnných hydrantů a přenosných hasicích přístrojů (pokud jsou snadno viditelné, není třeba je označovat). Dále by mělo být označeno také umístění nebezpečných látek (výskyt hořlavých kapalin s označením třídy nebezpečnosti, tlakových nádob s označením počtu a druhu apod.) a další příkazy a zákazy související s požární ochranou na pracovišti (zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm apod.).

Kontrolou je podroben také výskyt nebezpečných látek na pracovišti (tlakové nádoby, hořlavé kapaliny apod.). Jejich množství a způsob skladování musí odpovídat podmínkám vymezeným v požárně bezpečnostním řešení a požární dokumentaci (především požární řád). Nezapomeňte také na dodržování odstupových vzdáleností stanovených v požárně bezpečnostním řešení. Poměrně častým nešvarem jsou také požární dveře zajištěné klínkem nebo jiným způsobem. Aby požární dveře plnily svou funkci, musí být vždy v zavřené poloze (v otevřené poloze mohou být dveře pouze v případě napojení systém, který je v případě požáru uzavře – např. elektromagnety, které za běžného provozu dveře drží otevřené a v případě požáru je uvolní na základě signálu EPS).

Jaké jsou nejčastější zjištěné nedostatky

Ze statických přehledů HZS vyplývá, že nečastějšími zjištěnými nedostatky při požárních kontrolách jsou především neprovozuschopnost instalovaných požárně bezpečnostních zařízení, neudržování volných únikových cest a volného přístupu k nouzovým východům, nedodržování stanovených podmínek požární bezpečnosti provozovaných činností a technologických postupů, neoznačování nebo chybné označování pracovišť příslušnými bezpečnostními značkami, užívání stavby v rozporu s kolaudačním rozhodnutím nebo souhlasem, neudržování dokumentace požární ochrany v souladu se skutečným stavem apod.

V krajním případě může být v případě zjištění závažných nedostatků přistoupeno ze strany HZS i k vyloučení věci z užívání, zákazu činnosti nebo zastavení provozu.

Při zjištění porušení povinností spadajících do kompetence jiného správního úřadu, jsou mu tato zjištění postoupena formou podnětu (např. provozování činnosti v rozporu s kolaudačním rozhodnutím je předáno na stavební úřad).

Zpráva o odstranění nedostatků

Z každé kontroly zpracovává pracovník HZS protokol, ve kterém jsou uvedeny všechny zjištěné skutečnosti. V případě zjištění nedostatků je v protokolu uvedena také lhůta, do které je třeba HZS informovat o odstranění všech nedostatků. Zpráva o odstranění nedostatků by měla být podána písemně (poštou, datovou schránkou, emailem). Doporučuji tuto zprávu projednat a sepsat společně s vaším technikem PO / OZO PO. V případě potřeby do zprávy doplňte také fotografie dokazující odstranění nedostatků na pracovišti, aktualizovanou či chybějící dokumentaci PO, chybějící revizní/kontrolní zprávy apod. Pokud nejste schopni některý z nedostatků odstranit do lhůty uvedené v protokolu, kontaktujte pracovníka HZS, který u vás kontrolu provedl (ideálně telefonicky). Pokud vše řádně zdůvodníte, bude vám v naprosté většině případů vyhověno (např. oprava některých požárně bezpečnostních zařízení je časově náročná, revizní/kontrolní technik na vás nemá čas apod.). Zprávu o odstranění nedostatků pošlete i s odůvodněním proč některé z nich nebyly odstraněny a jaký je předpokládaný termín jejich odstranění. V případě požárně bezpečnostních zařízení nezapomínejte na stanovení náhradních opatření (viz výše).

Závěrem

Pokud se k vám ohlásí požární kontrola, snažte se především spolupracovat s vaším technikem PO / OZO PO. Od toho si ho také platíte. Společně se na kontrolu připravte a následně řádně s kontrolním orgánem spolupracujte.

Za zjištěné nedostatky pochopitelně hrozí nemalé pokuty. U jednotlivých pochybení je dána pouze maximální výše možných uložených pokut. Díky této skutečnosti má kontrolní orgán značný rozhodovací prostor pro určení její konkrétní výše. Výše pokuty je závislá nejen na závažnosti pochybení, ale ve velké míře také na tom, jak k těmto pochybením budete přistupovat. Výši pokuty může ovlivnit i to jak budete v průběhu kontroly spolupracovat a následně s kontrolním orgánem komunikovat ohledně odstraňování nedostatků.  Zprávu o odstranění nedostatků proto rozhodně nenechávejte na poslední chvíli.