.

Dokumentace zdolávání požárů – Díl I.

V tomto článku si představíme důležitý dokument z oblasti požární ochrany – dokumentaci zdolávání požáru (DZP). Článek je pro přehlednost rozdělen do dvou částí. V první části se pokusím se přiblížit kdy a proč se tato dokumentace zpracovává a co by měla obsahovat.

K čemu dokumentace slouží

Dokumentace zdolávání požáru (DZP) se dá zjednodušeně popsat jako „zásahová kuchařka“ pro jednotky hasičského záchranného sboru. Tento dokument ve formě operativní karty nebo operativního plánu upravuje zásady rychlého a účinného zdolávání požáru a záchrany osob, zvířat a majetku. Z tohoto důvodu také podléhá schválení místně příslušné HZS. Hasiči by se z tohoto dokumentu měli dozvědět nejpodstatnější věci související s jejich případným zásahem v příslušném objektu či areálu. Jedná se především o tyto informace:

  • Kontaktní osoba, která podá nejdůležitější informace o objektu a aktuální situaci.
  • Jak se k zasaženému objektu/areálu dostat (příjezdové cesty, nástupní plochy).
  •  Jaké jsou možnosti vstupů do areálu/objektů (vrátnice, závory, přístupové karty, generální klíče apod.).
  • Popis provozovaných činností a předpokládaný počet osob v objektu.
  • Stručná charakteristika objektů (počet podlaží, výška a rozměry objektu, stavební konstrukce, rozdělení do požárních úseků, únikové cesty apod.).
  • Popis elektrické požární signalizace (pokud je instalována) – umístění ústředny, obslužného pole požární ochrany a klíčového trezoru, ovládaná zařízení.
  • Instalovaná požárně bezpečnostní zařízení (stabilní hasicí zařízení, samočinné odvětrávací zařízení, evakuační rozhlas, požární/evakuační výtahy, suchovody, nouzové osvětlení apod.)
  • Stručný popis vyskytujících se technologií (vzduchotechnika, výměníky tepla, strojovny chlazení, elektrorozvodny, trafostanice, fotovoltaické panely, náhradní zdroje – dieselagregáty, UPS).
  • Umístění hlavních uzávěrů a vypínačů energií (elektřina, plyn, voda, topení).
  • Zdroje požární vody (nejbližší nadzemní/podzemní hydranty, požární nádrže, vodní toky apod.).
  • Upozornění na nebezpečí hrozící při zásahu (přítomnost tlakových lahví, hořlavých kapalin, zásobníků nebezpečných látek apod.).
  • Doporučení pro velitele zásahu (výskyt osob s omezenou schopností pohybu a orientace, specifika uzavírání a vypínání energií, možnosti výlezu na střechu, zákaz použití určitých hasiv, nutnost evakuace majetku historické hodnoty apod.).

Dokumentace zdolávání požáru se skládá z textové a grafické části. V grafické části je zpravidla znázorněna celková situace (areál, okolní objekty a příjezdové cesty) a následně jsou rozkreslena jednotlivá podlaží objektů. Přílohu může případně tvořit také fotodokumentace.

A kdo tuto dokumentaci může zpracovat? Stejně jako u jiných typů dokumentace požární ochrany je to odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany.

Kdy se dokumentace zpracovává

DZP se zpracovává u všech činností s tzv. složitými podmínkami pro zásah, u činností s vysokým požárním nebezpečím a dále v případě, že si tuto povinnost stanovíte ve vaší dokumentaci požární ochrany. Co se skrývá pod pojmem složité podmínky pro zásah? Do této kategorie definované vyhláškou o požární prevenci spadají tisíce objektů po celé ČR. Jedná se především o tyto objekty a v nich provozované činnosti:

  • Dispozičně složité a nepřehledné objekty, kde hrozí silné zakouření a ztráta orientace osob (např. stanice metra, tunely, podzemní hromadné garáže).

Ustanovení o podzemních garážích se netýká jen garáží v nákupních a jiných centrech, ale také všech bytových domů s podzemními garážemi, tedy dnes již v podstatě všech novostaveb.

  • Prostory, ve kterých bez předchozího upozornění na nebezpečí hrozí ohrožení zdraví a života zasahujících hasičů (výskyt výbušnin, pyrotechniky, hořlavých nebo hoření podporujících plynů, radioaktivních látek, velkých rozvoden elektrického proudu apod.).

Tady je třeba upozornit, že ne vždy u jednotlivých krajských HZS panuje shoda na tom, kdy jde o činnost se složitými podmínkami pro zásah. Typickým příkladem je skladování tlakových lahví na LPG (např. pro pohon vysokozdvižných vozíků ve velkých skladech). Jelikož legislativa neudává konkrétní skladované množství, je výklad jednotlivých krajských HZS odlišný. Může se tak stát, že zatímco v jednom kraji je skladování tlakových lahví do určitého množství považováno za běžné podmínky pro zásah, v jiném kraji může být totožné množství již považováno za činnost se složitými podmínkami pro zásah. V těchto případech proto vždy doporučuji obrátit se na místně příslušné HZS a dotázat se na jejich stanovisko.

  • Vybrané objekty a provozy chemické výroby a prostory, kde se ve větším (definovaném) množství vyskytují nebezpečné chemické látky přípravky.
  • Stavby pro shromažďování většího počtu osob (např. kulturní domy, sportovní haly, kinosály, výstavní centra, divadla, letištní terminály apod.).
  • Stavby pro obchod (velkoprodejny a nákupní centra s prodejní plochou větší než 2000 m2)
  • Stavby pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace (domovy důchodců, hospice, sanatoria, odlehčovací služby apod.).

Do této skupiny spadají také všechny mateřské školy a dětská centra, která navštěvují děti mladší 3 let.

  • Stavby ubytovacích zařízení (velké hotely a ubytovny o 7 a více nadzemních podlaží nebo o 4 a více podlažích pokud nemají zřízenou chráněnou únikovou cestu)
  • Administrativní, školské a zdravotnické objektyo 7 více nadzemních podlažích

Tato skupina zahrnuje nejen velká administrativní centra, ale také spoustu především starších objektů o 4 a více nadzemních podlažích bez chráněné únikové cesty.

Jak je vidět z předchozího výčtu, povinnost zpracovat DZP se týká velkého množství objektů. Za nezpracování DZP hrozí pokuta až do výše 10 000 000 Kč. Ve spolupráci s odborně způsobilou osobou proto věnujte dostatečnou pozornost tomu, zda se vás tato povinnost týká či netýká. Nezapomeňte také na pravidelné aktualizace tohoto dokumentu (např. různé přístavby, nové technologie či nové kontaktní osoby a telefonní čísla).

Druhá část tohoto článku bude zaměřena na proces schvalování a konkrétní podobu DZP.