Ve druhém díle článku o požární ochraně v mateřských školách se podíváme na další povinnosti vyplývající z legislativních předpisů o požární ochraně. Zaměříme se na preventivní požární prohlídky, školení, preventivní požární hlídky, revize a kontroly technických a požárně bezpečnostních zařízení a požárně bezpečnostní značení.
Preventivní požární prohlídky
Co dalšího je třeba v rámci požární ochrany v mateřské škole splnit? V první řadě je to provádění preventivních požárních prohlídek. U zvýšeného požárního nebezpečí (děti do 3 let) se provádí 1x za 6 měsíců. Pokud máte ve své mateřské škole pouze starší děti, preventivní požární prohlídka se provádí 1x za 12 měsíců. Prohlídku zpravidla provádí osoba zajišťující PO ve vaší MŠ (případně může prohlídky provádět i zaškolený preventista PO z řad vašich zaměstnanců). O každé provedené prohlídce by měl být k dispozici zápis o zjištěných skutečnostech, ideálně v požární knize.
Školení a odborná příprava
Další povinností je ustanovení preventivních požárních hlídek. Hlídky se ustanovují na pracovištích se zvýšeným požárním nebezpečím, kde jsou alespoň 3 zaměstnanci. Úkolem požárních hlídek je jednak dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně a dále být nápomocni při vyhlášení požárního poplachu (hasební práce, evakuace dětí a zaměstnanců apod.). Odborná příprava (nikoliv školení, pozor na názvosloví) se provádí 1x ročně.
Zatímco členy požárních hlídek nemusí být nutně všichni zaměstnanci, klasickým školením požární ochrany by měli projít všichni. Minimální lhůta pro opakování školení je 1x za 3 roky u vedoucích zaměstnanců a 1x za 2 roky u ostatních zaměstnanců. V praxi se toto školení většinou provádí společně se školením bezpečnosti práce a zpravidla začátkem školního roku na přelomu srpna a září. U mateřských škol začleněných do kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí se čistě z hlediska legislativy školení provádět nemusí, nicméně všem doporučuji toto školení provádět alespoň v rámci školení bezpečnosti práce.
Revize a kontroly
V každé mateřské škole jsou také přenosné hasicí přístroje. Jejich typy a počet by měly být stanoveny v požárně bezpečnostním řešení k objektu mateřské školy. Každý hasicí přístroj by měl být zajištěn proti pádu a zároveň by měl být volně přístupný. S ohledem na výšku dětí, je třeba si dobře rozmyslet jak a kam hasicí přístroje umístit. Ideálně tak, aby se nestalo, že děti mohou do hasičáku vrazit a poranit se o něj, případně ho shodit na sebe nebo někoho jiného. Všechny hasicí přístroje by měli být 1x ročně kontrolovány.
Kromě hasicích přístrojů se v mateřských mohou nacházet také požárně bezpečnostní zařízení. Většinou se jedná o nástěnné hydranty, požární dveře, nouzové osvětlení či autonomní bateriové hlásiče požáru. Všechna tato požárně bezpečnostních zařízení musí být opět 1x ročně kontrolována. Revizní či servisní technik by vám vždy měl vydat tzv. doklad o kontrole provozuschopnosti.
Požárně bezpečnostní značení
Požárně bezpečnostní značení je další povinností stanovenou legislativními předpisy. Týká se to především značení únikových cest a únikových východů (známé zelenobílé značky) a dále označení všech hlavních uzávěrů a vypínačů energií (voda, elektřina a případně i plyn).