.

Kontrola HZS – Díl I.

Zažili jste již kontrolu hasičského záchranného sboru na vašem pracovišti? Jako technik požární ochrany jsem se aktivně zúčastnil několika desítek požárních kontrol po celé republice. O zkušenosti získané z těchto kontrol se s vámi pokusím podělit v tomto článku. Cílem článku je především podání praktických informací z průběhu kontrol, které vám dopomohou zvládnout případnou kontrolu bez finančního postihu. Článek je pro přehlednost rozdělen do tří částí. V prvním díle si řekneme něco o tom, jak se může požární kontrola objevit na vašem pracovišti a jak se na tuto kontrolu připravit.

Jak se k vám může kontrola dostat?

Většina kontrol probíhá u subjektů provozujících činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím. Není to však pravidlo a kontrola může proběhnout i u činností bez zvýšeného požárního nebezpečí. I u těchto činností je co kontrolovat a rozhodně to není jen o tom říct „hasičáky máme“. Do roku 2019 probíhalo každý rok cca 11 až 13 000 kontrol. Za rok 2020 ovlivněný covidovou situací proběhlo pouze 5 605 kontrol.

Na vaši provozovnu se HZS může vydat ze tří hlavních důvodů. Prvním důvodem je to, že si vás vyberou v rámci své pravidelné kontrolní činnosti a objevíte se na seznamu plánovaných požárních kontrol HZS příslušného kraje. Případně může vaše provozovna spadat do dlouhodobých a mimořádných tematických kontrolních akcí, které vyhlašuje Generální ředitelství HZS ČR plošně na celém území České republiky. Pro rok 2020 byly kontroly zaměřeny na zařízení určená k nakládání s odpady, rok 2019 byl zaměřen na památkové objekty, restaurační zařízení a herny a provozování únikových her, rok 2018 pak například na shromažďovací prostory.

Druhou možností návštěvy HZS na vašem pracovišti jsou podněty ke kontrole (tzv. kontrola na udání). Tyto podněty je kontrolní orgán vždy povinen řešit. Třetí možností je pak návštěva pracoviště v souvislosti s vyšetřováním příčiny vzniku požáru. Vaší povinností je nahlásit na HZS každý vzniklý požár a to i ten uhašený. Pokud tak neučiníte, vystavujete se nejen riziku nemalé pokuty, ale také komplikacím při případném uplatňování pojistného plnění.

Kam se naopak hasiči nemohou na kontrolu vydat, jsou domácnosti fyzických osob (byty a rodinné domy). Provádět kontroly v těchto prostorách zákon neumožňuje.

Druhy požárních kontrol

Hasiči se k vám mohou dostavit na jednu ze tří základních typů požárních kontrol – komplexní kontrola, tematická kontrola a kontrolní dohlídka. Komplexní kontrolou se prověřuje celkový stav požární bezpečnosti na vašem pracovišti, tematické kontroly prověřují stav zabezpečení požární ochrany ve vymezených oblastech a kontrolní dohlídky prověřují plnění uložených opatření. Skoro 80% všech provedených kontrol spadá pod kontroly tematické.

Musí se kontrola dopředu nahlásit?

Komplexní kontrola musí být vždy nahlášena dopředu. Tematická kontrola dopředu nahlášena být nemusí. V praxi se však setkáte jen výjimečně s tím, že by tematická kontrola nebyla dopředu nahlášena. Písemné oznámení s termínem a programem kontroly většinou obdržíte několik dní předem. Často se dokonce stává, že konkrétní termín kontroly si s vámi inspektor předem domluví po telefonu tak, aby vyhovoval oběma stranám. Vy tak získáte čas připravit se na kontrolu a také kontrolní orgán ocení, když budete na kontrolu nachystáni. A to jak personálně, tak „papírově“.  Prvotním účelem požárních kontrol rozhodně není rozdávat pokuty za každou cenu.

Jak se na kontrolu připravit

První co byste měli udělat, je oznámit provedení kontroly vašemu technikovi požární ochrany / osobě odborně způsobilé v PO. Pokud se o vás stará tak jak má, nemělo by vás při kontrole nic překvapit. Společně pak připravte požadované dokumenty a před kontrolou ještě projděte pracoviště, zda odpovídá všem požadavkům požární ochrany. Ideální samozřejmě je, aby se váš technik PO/ OZO PO této kontroly také osobně zúčastnil. Rozhodně tím získáte u kontrolního orgánu „plusové body“. Technik PO / OZO PO by se měl snáze vypořádat s konkrétními dotazy kontrolního orgánu, předkládat příslušnou dokumentaci a případně si také obhájit její obsah. Určitě není dobrým nápadem předložit inspektorovi velký šanon s dokumentací se slovy „tady vše najdete“.

Zahájení kontroly

Každá kontrola by měla být zahájena předložením pověření ke kontrole formou průkazu kontrolujícího a seznámením se s předmětem kontroly (bývá zasílán předem jako součást oznámení o zahájení kontroly).

Pokud nejste statutárním zástupcem kontrolované organizace, bude prvním dokumentem, který si od vás kontrolní orgán vyžádá, plná moc pro jednání s orgány státního odborného dozoru. Dalšími dokumenty, které budou na začátku kontroly předloženy, jsou požárně bezpečnostní řešení (požární zpráva) a kolaudační rozhodnutí. Skutečnosti uvedené v požárně bezpečnostní řešení stavby budou následně zkonfrontovány s realitou na vašem pracovišti. Týká se to například dodržení stanovených požárních úseků, předepsaného počtu a typu hasicích přístrojů a požárně bezpečnostních zařízení, označení stanoveného směru únikových cest a únikových východů, podmínek skladování nebezpečných látek apod.